Anreise:

Abreise:

Personenzahl in der Appartement (1):
Personenzahl in der Appartement (2):
Personenzahl in der Appartement (3):
Personenzahl in der Appartement (4):
Ferienort:

Name des Objekts:

Klimaanlage

Internet

Haustier

Primošten

Letovisko Primošten Primošten patří k nejatraktivnějším a nejnavštěvovanějším letoviskům nejen na riviéře Šibenik, ale i na celém Jaderském pobřeží. Leží v na jihu severní Dalmácie, pouhých 28 km od historického města Šibenik, ale i na celém Jaderském pobřeží. Leží v na jihu severní Dalmácie, pouhých 28 km od historického města Šibenik. Primošten leží na dvou poloostrůvcích, mezi zátokami Velika a Mala Raduća a zátokou Luka Primošten s přístavem, který je výjimečný svou mimořádnou přírodní barierou proti větru. Původně se Primošten rozkládal na ostrůvku v bezprostřední blízkosti pevniny. Městečko obklopují starobylé hradby s obranými věžemi, které byly vybudovány jako ochrana před nájezdy Turků. S pevninou byl ostrůvek spojený padacím mostem. Při ústupu Turků byl tento most nahrazen náspem, který tak spojil ostrov s pevninou a v roce 1564 městečko získává svůj dnešní název – Primošten od slovesa premostiti = přemostit, překlenout (v ikavském dialektu – primostiti). Na ostrůvku se dodnes dochovalo jádro starého města včetně zachovalé městské brány, kterou se vchází na rušné náměstíčko, které je dějištěm různých kulturních i společenských akcí. Dominantou starého městečka je farní kostel sv. Jiří (Sveti Juraj) obklopený hřbitovem. Z tohoto místa je překrásný výhled na vesnici, přilehlé okolí a moře.
Na druhém z poloostrovů, zvaném Raduča, jsou pouze objekty spojené s cestovním ruchem, hotely, stravovací zařízení, krytý bazén, různá sportoviště atd.
Necelé 2 km od letoviska Primošten se v hluboké zátoce obklopené stoletými vinohrady nachází přístav – Marina Kremik, která je díky své poloze považována za nejbezpečnější přístav na Jadranu. Marina má k dispozici 400 míst ke kotvení na vodě a 150 míst na pevnině, z nichž každé je vybaveno přípojkou na elektriku a vodu. Díky malebnému okolí vinohradů, kde se mimo jiné výborně daří vinné révě, ze které se vyrábí známé víno Babić, kterým je právě okolí Primoštenu proslulé. Fotografie těchto vinohradů je dokonce vystavena v sídle organizace Spojených Národů v New Yorku jako památník lidské práci a úsilí.

Pláže, koupání a aktivní odpočinek

Jedna z nekrásnějších a současně největších pláží v Primoštenu je oblázková pláž Velika Raduća, která se nachází ze severní strany stejnojmenného poloostrova. Díky pozvolnému vstupu do moře je vhodná pro malé děti, starší lidi a neplavce. Pláž je vybavena sprchami, toaletami (pouze v rámci „Diving Academy Curavić“), převlékacími kabinami, je zde možnost zapůjčit lehátka a slunečníky. Milovníci aktivního odpočinku si mohou zahrát tenis, plážový volejbal, badminton, stolní tenis a minigolf či se věnovat zábavě v podobě vodních atrakcí jako jsou banán, let na padáku či projížďka na šlapadlech. Občerstvit se je možné v plážovém baru či v restauraci, kde můžete ochutnat dalmatské speciality. V bezprostřední blízkosti pláže se nachází i parkoviště. Pláž je ve správě hotelu Zora.
V bezprostřední blízkosti pláže Velika Raduća, s jižní strany poloostrova leží pláž Mala Raduća, kde kromě trampolín pro děti a baru, není žádné další vybavení. Koupající však mohou využívat nabídky druhé, větší pláže. Obě pláže jsou obkrouženy borovicemi, kde naleznete přírodní stín. Na ostrůvku Raduća naleznete také přírodní skalnaté pobřeží, částečně upravené betonovými pláty pro ležení. Z poloostrova Raduća vede promenáda, dlouhá přibližně 800 m, po které můžete dojít podél mysu až do města. Podél promenády se nachází spousta barů, restaurací a nejrůznějších obchůdků.
Další pláže jsou skalnatá pláž Garbina - Vukovac pod starým městečkem a jižně od letoviska od letoviska, v zátokách Luka - Porat a Luka - Peleš. Vyznavači nudismu mohou navštívit skalnatou pláž na jižní straně od Primoštenu v zátoce pod kopcem Kremnik. Na další naturistickou pláž na jednom z malých neobydlených ostrůvků poblíž Primoštenu, na ostrůvku Smokvice se dostanete lodí.
Letovisko Primošten nabízí dobré podmínky především pro vodní sporty: windsurfing, potápění (potápěčská škola), jachting (škola jachtingu). Dále si zde můžete zahrát tenis, plážový volejbal, badminton, stolní tenis a minigolf. Během celého roku můžou hosté využívat služeb hotelu Zora, kde se nachází welness centrum se saunou, masážemi a především krytým bazénem s posuvnou střechou, kde i v zimě získáte bronzovou barvu kůže.

Zábava a kultura

Primošten je místo, kde si zábavu najde každý. Pro ty, co rádi užívají přímořské atmosféry podvečerní procházkou či ochutnáváním chorvatských specialit a dobrého vína je Primošten ideálním místem. Téměř na každém rohu je restaurace, pizzerie či kavárna kde můžete posedět a povečeřet, vychutnávajíc pohled na moře. V centru města i na promenádě je nesčetné množství obchůdků a stánků se suvenýry, cukrárny, pekárny, které jsou v provozu dlouho do večera. Doporučit můžeme vynikající pizzerii Fortuna na pobřeží ve starém městě, kde majitelé nabízejí pouze speciality italské kuchyně, především vynikající lasagne na několik způsobů. Díky výborné organizaci zde nečekáte na jídlo ani uprostřed sezóny. Z dalších restaurací si určitě nenechte ujít restauraci Panorama, která se nachází na nejvyšším bodě starého městečka, hned pod hlavním primoštenským kostelem sv. Jiří (Sveti Juraj). Za příznivé ceny zde můžete ochutnat dalmatské speciality a plody moře. Restaurace je svojí polohou jedinečná na celém Jadranu, z terasy je překrásný pohled na tzv. korunu Primoštenu (krunu Primoštena), kterou tvoří sedm okolních ostrůvků, na otevřené moře a pohled západ slunce se zde stává nezapomenutelným zažitkem.
V letních měsících si na své přijdou také milovníci kultury, neboť na hlavním náměstí Rudina je podium, kde se každý večer konají nejrůznější koncerty či divadelní vystoupení. K nejznámějším patří Primoštenská slavnost a zvyky (Primoštenska fešta i uzance), která se koná první srpnový týden a lidová slavnost k poctě Panny Marie (Gospa od Porta) – 27. srpna, kdy pluje veliké procesí lodí a člunů okolo městečka.
Mladí návštěvníci letoviska Primošten mohou navštívit jeden z nejpopulárnějších a nejoblíbenějších disco klubů na celém jadranském pobřeží – disco Aurora. Nachází se v kopcích nad Primoštenem, 2 km od centra města. Klub se svojí kapacitou 3000 návštěvníků patří k nejlépe vybaveným na Jadranu. Disco je rozděleno na dvě části, tančit můžete na dvou tanečních podiích a jedné otevřené taneční terase. V klubu je bazén, pět barů, pizzerie a steak house. Disco je v provozu od června do září, návštěvníkům nabízí bohatý program včetně nejrůznějších koncertů.
Také v samotném letovisku Primošten naleznete menší diskotéky či taneční terasy s živou hudbou.

Výlety

- primoštenská vinná cesta – celodenní výlet ke světově proslulým primoštenským vinohradům, kde se pěstuje výborná autochtonní odrůda Babić. Tyto vinohrady nesou status památky lidské práci a úsilí a získali také zlatou medaili na mezinárodní prestižní výstavě JAPAN FLORA 2000. Republika Chorvatsko současně za tuto expozici obdržela také zvláštní ocenění Excellent Prize za vynikající ztvárnění.
- Primošten Burnji – Jurljinovi Dvori – centrum selského turismu; návštěvníci mají možnost prohlédnout si dalmatský způsob života, tak jak vypadal před 100 lety. Málokde v Dalmácii uvidíte vesnické kamenné domy v tak původní podobě. Ucítíte zde silnou vazbu člověka s přírodou. Příjemní místní obyvatelé Vás rádi pohostí místními specialiatami – ovčím sýrem, pršutem, fíky, dalmatskou pekou a samozřejmě známým vínem Babić.
- Ostrov Krapanj – návštěva muzea mořských hub. Ostrůvek je nejmenší, nejnižší a také nejhustěji osídlený ostrov ve Středomoří. Na ostrůvek je možné se dostat z letoviska Brodarica, odkud jezdí každou hodinu člun na ostrov a zpět. Ostrov je pouhých 300 m od Brodarice. V místním klášteře se nachází muzeum lovu mořských hub. Uvidíte zde pomůcky k lovu hub, ukázky zpracování a výlovu hub, ale také sbírku další fauny a flóry Jadranu. Kouzelnou atmosféru mají také staré kamenné domky rybářů a úzké uličky.
- Ostrov Zlarin – cca 6,5 nám. mil; ostrov je známý svou dlouholetou tradicí lovu korálových ryb a nachází se zde malé muzeum, které znázorňuje dějiny korálového rybolovu a kde je možno zakoupit různé korálové šperky.
- Národní park Kornati – cca 23 námořních mil
- Národní park Krka – cca 40 km
- Šibenik – cca 29 km
- Split – 65 km
- Trogir – 35 km

Co určitě nevíte

Existuje legenda, ve kterou mnozí obyvatelé Primoštenu věří dodnes: „Když Pánbůh tvořil zemi, rozhodl se sedmý den odpočinout od veškeré práce, kterou udělal. Za místo svého odpočinku si vybral Primošten, který pro sebe stvořil právě za tímto účelem. (Stvarajući zemlju Gospodin Bog, sedmi dan, odluči odmoriti se od svih djela koje učini i za mjesto počinka odabra Primošten koji stvori sebi za tu svrhu. Tako kaže pobožna priča u koju mnogi vjeruju i danas...)