Anreise:

Abreise:

Personenzahl in der Appartement (1):
Personenzahl in der Appartement (2):
Personenzahl in der Appartement (3):
Personenzahl in der Appartement (4):
Ferienort:

Name des Objekts:

Klimaanlage

Internet

Haustier

Igrane

Igrane je malebná obec a přístav v samém srdci Makarské riviéry. Letovisko má výbornou geografickou polohu, je vzdálené pouhých 15 km od Makarske, 79 km od Splitu a 140 km od Dubrovníku. Necelých 15 km je letovisko Drvenik, odkud jezdí trajekt na ostrov Hvar a ostrov Korčula, z Makarske se dostanete trajektem na ostrov Brač.
Střed obce tvoří kamenné domky a dobře zachovalé úzké uličky, které dávají Igrane charakteristický ráz typické dalmatské vesničky. Přestože je dnes hlavním zdrojem příjmu obce především turizmus, obyvatelé Igrane se i nadále zabývají rybolovem, pěstováním oliv a výrobou olivového oleje. Když sjíždíte do Igrane, první co vidíte již z dálky je kostel Panny Marie Růžencové (Crkva gospe od Rozarija) z roku 1752. Dominantou obce je vysoká zvonice kostela. Pod zvonicí, níže položená je jedna z nejcennějších kulturních památek Igrane – Zalina věž (Zalina kula).

Pláže, koupání a aktivní odpočinek

V Igrane a jeho okolí naleznete zejména oblázkové pláže s pozvolným vstupem do moře, což přivítají především rodiny s malými dětmi.
Hlavní místní pláž se rozprostírá se od přístavu k jihu v délce cca 300 m. Pláž lemuje promenáda s restauracemi, café bary a stánky se suvenýry. Pláž je vybavena sprchami a převlékárnami. Pláže Lučicu, Zaraču a další krásné pláže vhodné i pro nudisty naleznete jižně směrem k letovisku Živogošće.
Od přístavu severně vede promenáda podél moře s menšími plážemi až na pláž pod hotelem Punta. Na této pláži můžete vyzkoušet různé vodní atrakce, jako jsou padák, kruhy, vodní skútr či banán. V areálu hotelu Punta je rovněž bazén se sladkou vodou.
Na severní straně mysu, na kterém se letovisko Igrane rozkládá, je krásná oblázková pláž Jarsan, kde si na své přijdou milovníci klidného a nerušeného odpočinku. Pláž je hůře dostupná, po strmější pěšince mezi kameny a keři, nicméně odměnou Vám bude překrásná pláž s bílými oblázky a velkými agávemi. Právě díky ztížené dostupnosti na pláži nebývá mnoho lidí a je vhodná i pro nudisty. Dále severně směrem k letovisku Drašnice jsou malé divoké pláže, dostupné pouze z moře.
Z aktivního odpočinku můžete v Igrane provozovat všechny druhy vodních sportů, zahrát si minigolf, ping pong, věnovat se cyklistice či joggingu. V kempu Živogošće – Dole cca 4 km od Igrane jsou k dispozici tenisové kurty.

Zábava a kultura

Igrane je spíše klidnější letovisko, vhodné především pro rodinnou dovolenou. Během léta se v letovisku konají nejrůznější vystoupení folklorních souborů, klap a turisty oblíbených rybářských večerů (ribarska večer). V srpnu se koná velká lidová slavnost (fešta) ´Noc krále Arthura´ (noć kralja Arthura).
Za opravdovým nočním životem ovšem musíte vyrazit do Makarské či Bašky Vody.

Výlety

- Nad obcí Igrane ve výšce asi 300 m n. m. v pohoří Biokovo leží nejvýznamnější a současně nejcennější středověká památka na makarském přímoří – starochorvatský kostelík Svatého Michala (Sveti Mihovil) z 11. století.
- Sveti Jure (pohoří Biokovo) - Svatý Jiří (Sveti Jure) je nejvyšší horou pohoří Biokovo (1762 m). K vrcholu je možno vyjet za poplatek autem po silnici vedoucí z letoviska Tučepi až k retranslační stanici (televizní vysílač) blízko vrcholu. Na jeho vrcholku je také malé parkoviště. Z místa je nádherný pohled na jednotlivá letoviska Makarské riviéry, dalmatské ostrovy a moře. Na druhou stranu zase do Bosny a Hercegoviny. Výlet ocení milovníci přírody, ale také fotografové, kteří zde mohou pořídit nádherné záběry. Upozornění: Cesta autem na vrchol je pro zkušené řidiče. Silnice je úzká a klikatá, zatáčky o 180 stupňů nejsou výjimkou. V některých místech se dvě vozidla nevyhnou a je nutné couvat.
- Makarska – 15 km
- Ostrovy Brač, Hvar a Korčula – v Igrane je možné zakoupit výlety lodí na tyto ostrovy. Výlety jsou spojeny s koupáním na místě či s prohlídkou památek. Na lodi či v místě je také organizován tzv. Fish picnick.
- Večerní Makarská – z letoviska Igrane jsou organizovány plavby lodí podél pobřeží do turistického centra – Makarské. Máte možnost si prohlédnout panorama Makarské riviéry a impozantního pohoří Biokova za soumraku a za tmy. Přibližně tříhodinovou pauzu v Makarske můžete využít k procházce historickým centem, rodiny s dětmi uvítají možnost návštěvy parku plného atrakcí, trampolín a kolotočů, kde si užijí spoustu zábavy. Milovníkům nakupování doporučujeme navštívit velkou tržnici při vstupu do parku. Naleznete, zde vše co patří k létu a dovolené, od oblečení, obuvi až po nejrůznější šperky a suvenýry pro své blízké. - Split – cca 80 km
- Dubrovnik – cca 136 km, cestou můžete navštívit městečko Ston.
- Mostar – cca 105 km v Bosně a Hercegovině, současně můžete navštívit poutní místo Međugorje a vodopády Kravice.
- Imotski - cca 80 km, výlet do vnitrozemí k Modrému a Červenému jezeru (Modro i crveno jezero) – krasovo - seismická jezera navštěvovaná pro svoji geomorfologickou a hydrografickou jedinečnost.

Užitečné informace

Igrane není velké letovisko, v sezóně však disponuje bohatou nabídkou služeb. Je zde spousta restaurací nabízejících typicky dalmatskou i mezinárodní kuchyni, café bary, cukrárna, několik stánků se zmrzlinou, stánek s rychlým občerstvením, dva obchůdky se smíšeným zbožím, internetová kavárna, pekárna a tržnice, kde nakoupíte za přijatelné ceny čerstvou zeleninu a ovoce. Z restaurací můžeme doporučit např. restaurace ´Rusuluca´ (zde je možné domluvit polopenzi do 13 €/osoba) a ´Turan´. Ačkoliv je v Igrane směnárna, chybí zde bohužel bankomat. V místě je ambulance, kde můžete vyhledat první pomoc, nejbližší nemocnice i zubař jsou v letovisku Makarska.

Historie

Archeologická naleziště i velké množství kulturně historických památek svědčí o rozmanitosti kulturního dědictví tohoto kraje. Ačkoliv sarkofágy na místním hřbitově dokazují, že osada existovala již v římském období, první písemný záznam o Igrane pochází z roku 1466. Název obce ´Igrane´ je odvozen od slov ´hra´ (igra) a ´hrát´ (igrati). Obyvatelé na tomto území původně žili v horách, kde se živili pastevectvím a zemědělstvím. Postupně se, stejně jako v jiných částech makarského přímoří, začali stěhovat k moři a vznikly tak dvě obce: Gornje Igrane i Donje Igrane.
Zajímavostí Igrane je sdružení ´Rytíři krále Artuše´ (Vitezovi kralja Artura), které založil současný starosta obce Igrane spolu s ´Artušovci´ z Podstrany. Starosta Emil Talijančić spojil starou legendu, podle které se matka krále Artuše jmenovala Igrayne se svojí obcí a pod záštitou sdružení propagují krásy nejen místního přímoří, ale také dalmatského záhoří. Zábavným způsobem zahraniční turisty seznamují s bohatým kulturním dědictvím a každoročně organizují velkou lidovou slavnost (fešta) ´Noc krále Arthura´ (noć kralja Arthura). Videozáznamy z této akce můžete shlédnout na Youtube.