Anreise:

Abreise:

Personenzahl in der Appartement (1):
Personenzahl in der Appartement (2):
Personenzahl in der Appartement (3):
Personenzahl in der Appartement (4):
Ferienort:

Name des Objekts:

Klimaanlage

Internet

Haustier

Grebaštica

Grebaštica je malá, malebná turistická osada, která se rozkládá ve stejnojmenném hlubokém zálivu s křišťálově průzračným mořem 14 km jihovýchodně od města Šibenik a 13km severovýchodně od města Primošten. Na severu záliv ohraničuje poloostrov Vela Oštrica a na jihu zálivu leží ostrůvek Tmara. Oblast je bujná na středomořskou vegetaci. Grebaštica je klidnějším letoviskem, které je ideální místem pro rodinnou dovolenou. V Grebaštici se nachází spousta oblázkových pláží. Četné restaurace podél magistrály i na pobřeží nabízejí k ochutnání mnoho dalmatských specialit a obyvatelé vždy nabízejí na prodej čerstvé ryby, ovoce a zeleninu.

Pláže, koupání a aktivní odpočinek

Největší předností Grebaštice jsou její krásné oblázkové pláže a křišťálově čisté moře plné ryb. Přístup do moře je zde pozvolný, což ocení zejména rodiče s malými dětmi. Díky bohaté středomořské vegetaci si zde přijdou na své i milovníci přírody a pro vyznavače aktivní dovolené je zde řada upravených cyklistických stezek, které vedou k vrcholům hor Sv. Ivana a Orlice.

Zábava a kultura

Nejhezčí je Grebaštica v létě, kdy ožije, plná rozmanitosti a mládí. Kulturně umělecká zábava je zde organizována každý týden, kdy místní umělci hrají a zpívají naživo. V měsíci červenci se zde koná tradiční dalmatská „fešta“, která končí až ráno, v srpnu potom dny folkloru. Z kulturních akcí v okolí určitě doporučujeme navštívit Mezinárodní dětský festival – festival s dlouholetou tradicí, který se od roku 1958 každoročně koná ve městě Šibenik na přelomu června a července. Je zaměřen převážně na hudební a výtvarné umění a koncipován je hlavně pro děti. Dále koncem měsíce srpna šibenický festival „Dalmatinska šansona“, jehož pravidelnými účinkující jsou známé dalmatské klapy (Cambi, Šibenik, Maslina, Kumpanji, Cesarice, Nostalgija, Fortica) a zpěváci (Arsen Dedić, Kemal Monteno, Tedi Spalato, Gibonni, Đani Maršan, Meri Cetinić), nebo začátkem měsíce září „Středověký trh v uličkách starého jádra Šibeniku“, který nabízí jedinečnou ukázku života, práce a gastronomických zážitků z dob, kdy Šibenik býval největším chorvatským městem.

Výlety

- Národní park Krka – je národním parkem od roku 1985 a svůj název získal po stejnojmenné řece Krka. Park leží v centru Dalmácie, nedaleko města Šibenik. Je znám zvláště pro své vodopády a průzračné, různobarevné jezírka. Rozloha národního parku je 109 km2. Nejkrásnějším úsekem parku bývá označován úsek u kaskád Skradinski buk. Vstup do národního parku je zpoplatněn.
- Národní park Kornati – jsou tvořeny skupinkami drobných vápencových ostrůvků, které dostali název podle největšího ostrovu souostroví Kornatu. Jedna se o nejhustší souostroví na chorvatském pobřeží.
- Šibenik – 16 km
- Primošten – 13 km

Zajímavosti

Osada na místě Grebaštica byla už za dob římské vlády, o čemž svědčí zbytky staveb a kamenný kryt sarkofágu, který se nalezl na místním hřbitově u kostela sv. Marie a Petra. V písemných pramenech je Grebaštica zmiňována poprvé v roce 1928 jako osada „Grebac“. Na obranu před Turky byla vybudována na poloostrově Oštrica obranná zeď, známá jako „opevnění (bedem)“, která je dnes nejimpozantnější památkou tohoto kraje a je jedním ze symbolů obce Grebaštica. Stavba této jedinečné zdi, deset metrů vysoké a metr široké, s cimbuřími a střílnami, začala již v roce 1497.