Anreise:

Abreise:

Personenzahl in der Appartement (1):
Personenzahl in der Appartement (2):
Personenzahl in der Appartement (3):
Personenzahl in der Appartement (4):
Ferienort:

Name des Objekts:

Klimaanlage

Internet

Haustier

Baška Voda

Baška Voda je oblíbené turistické letovisko a přístav, které je součástí Makarské riviéry. Nachází se necelých 50 km jižně od Splitu, přibližně 10 km severozápadně od Makarske a 5 km jihovýchodně od Brely. Z někdejší osady rybářů, rolníků a obchodníků se v současnosti stalo významné turistické středisko, vyhledávané turisty především díky čistému moři, překrásným plážím s jemnými oblázky a piniovým hájům, které dosahují až k dlouhým oblázkovým plážím. Výstavbou přístaviště v roce 1912 se Baška Voda stává významným přístavem a centrem obchodu mezi okolními ostrovy a vesnicemi za pohořím Biokovo. Historie turizmu v Bašce Vodě sahá do 30. let minulého století, kdy zde bratři Sikavicové otevřeli první turistický objekt, hotel Slavia, který získal v roce 1936 na Světové výstavě v Londýně ocenění a zlatou medaili za komfort, kuchyni a dobrá vína.

Pláže, koupání a odpočinek

Pro Bašku Vodu jsou typické dlouhé pláže z jemných oblázků a hrubého písku, které se rozprostírají několik kilometrů oběma směry. Díky pozvolnému vstupu do moře jsou pláže vhodné i pro velmi malé děti, nemusíte se však bát, že ujdete několik 10 m a voda Vám bude po kotníky. Tři hlavní pláže v Bašce Vodě jsou pláže Nikolina, Uranija a Pod lukom – Ikovac. Pláž Nikolina získala v roce 2005 tzv. Modrou vlajku za čistotu. Chorvatská turistická komora uděluje každoročně prestižní turistické ocenění s názvem Modrý květ, které v posledních letech několikrát získala právě Baška Voda. V roce 2012 byla na Modrý květ v kategorii „nejhezčí a nejlépe vybavená pláž“ právě pláž Nikolina v Bašce Vodě. Pláž Uranija leží pod hotelem Uranija. Rozprostírá se směrem k Baško Polje, kde naleznete také nudistickou pláž a pláž pro psy. Pláž Pod lukom – Ikovac se nachází směrem k letovisku Brela, kde naleznete spoustu malých plážiček, skrytých v pobřežních zákoutích.

Baška Voda také nabízí širokou možnost aktivního odpočinku všem milovníkům sportu. Především pro sportovní aktivity spojené s mořem jako jsou jachting, windsurfing, vodní lyžování, potápění (potápěčské centrum a škola), rybolov jsou zde ideální podmínky. Fungují zde půjčovny vodních skútrů, motorových lodí, můžete absolvovat let na padáku. Věnovat se můžete také klasickým míčovým hrám - tenisu, volejbalu, házené, košíkové, fotbalu či minigolfu. Blízké pohoří Biokovo vytváří ideální podmínky pro horskou turistiku či náročnější výlety na kole. Baška Voda má také dobré zázemí pro děti, které se tu mohou vydovádět na dětských hřištích, trampolínách a dalších atrakcích na vodě i na souši.
V případě nepříznivého počasí můžete navštívit některé ze dvou welness studií, které se v Bašce vodě nacházejí.

Zábava a kultura

Zábavy si v Bašce Vodě užije každý návštěvník dostatečně, protože v Bašce Vodě to, jak se říká lidově, žije. Můžete si vybrat z množství plážových barů, tanečních teras a restaurací, kde jsou večer pořádány diskotéky či k tanci a poslechu hrají kapely. U mladých je velmi oblíbený bar na pláži Južnjačka utjeha, který leží na okraji pláže Ikovac směrem na Brelu.
Během letního festivalu ´Baškovoško ljeto´ se na promenádě konají vystoupení pěveckých mužských sborů tzv. klap, jsou pořádány různé zábavní akce. V průběhu sezóny se konají tyto tradiční slavnosti: 13. června – svátek svatého Antonína (Sveti Ante), 10. srpna – svátek svatého Vavřince (Sveti Lovro) a 8. září – svátek Panny Marie. Doporučit můžeme i tradiční rybářské večery, kdy se v restauracích a na výletních lodích podávají dalmatské speciality z ryb a plodů moře spolu s výborným chorvatským vínem. Vše je doprovázeno vystoupeními nejrůznějších kapel. K nejoblíbenějším patří rybářská noc na lodi Bibe, kotvící v místním přístavu, kdy k vrcholům večera patří vystoupení kapitána s posádkou.
V Bašce Vodě není mnoho architektonických památek, přesto doporučujeme navštívit farní kostel svatého Mikuláše (Sveti Nikola), který je patronem letoviska. Byl postaven v roce 1889 v neoromantickém stylu a po sto letech byl znovu zcela renovován. V roce 1991 je postavena zvonice a farní dvůr. V kostele uvidíte mnohé cenné artefakty jako například vitráž Josipa Botterija Dinija z roku 1987.
Starší, z roku 1750, je kostel svatého Vavřince (Sveti Lovre). Tato pozdně barokní stavba byla postavena na antických základech.
Na návrší Gradina jsou k vidění zbytky byzantské osady s pevností.
Můžete si také prohlédnout obrazovou galerii MGD, navštívit muzeum mušlí – malakologické muzeum (malakološki muzej), ve kterém se nachází zajímavá sbírka mušlí z celého Jadranu i světových moří a oceánů. V Bašce Vodě je také archeologické muzeum (archeološki muzej), kde si můžete prohlédnout nálezy z doby od 2000 let př. n. l. až do 17. stol. n. l.
Za povšimnutí také stojí socha svatého Mikuláše (kip Svetog Nikole), která je dominantou přístavu v Bašce Vodě.

Výlety

- Bast – obec se nachází asi 3 km severovýchodně od Bašky Vody. V obci jsou dva pozdně barokní kostely, kostel svatého Rocha (Sveti Rok) a kostel nanebevzetí Panny Marie (Uznesenja blažene Djevice Marije). Kostel sv. Rocha pochází z 15. Stol a je postaven v gotickém stylu, zatímco kostel na nebevzetí Panny Marie pochází teprve z roku 1636. Je obklopen hřbitovem, na kterém jsou zajímavé náhrobní kameny pocházející ze 14. a 15. stol., do kterých jsou vytesány štíty, meče a půlměsíc.
- Sveti Jure (pohoří Biokovo) - Svatý Jiří (Sveti Jure) je nejvyšší horou pohoří Biokovo (1762 m). K vrcholu je možno vyjet za poplatek autem po silnici vedoucí z letoviska Tučepi až k retranslační stanici (televizní vysílač) blízko vrcholu. Na jeho vrcholku je také malé parkoviště. Z místa je nádherný pohled na jednotlivá letoviska Makarské riviéry, dalmatské ostrovy a moře. Na druhou stranu zase do Bosny a Hercegoviny. Výlet ocení milovníci přírody, ale také fotografové, kteří zde mohou pořídit nádherné záběry. Upozornění: Cesta autem na vrchol je pro zkušené řidiče. Silnice je úzká a klikatá, zatáčky o 180 stupňů nejsou výjimkou. V některých místech se dvě vozidla nevyhnou a je nutné couvat.
- Autem, na kole či procházkou při moři po promenádní cestě lungo mare k jihovýchodu přes Baško Polje do Promajny a Bratuše, lze pokračovat přímořskou cestou do Makarské (10 km), Tučep a Podgory a druhým směrem do letoviska Brela.
- Ostrov Brač – výlety lodí
- Imotski - cca 52 km, výlet do vnitrozemí k Modrému a Červenému jezeru (Modro i crveno jezero) – krasovo - seismická jezera navštěvovaná pro svoji geomorfologickou a hydrografickou jedinečnost.
- Mostar – cca 100 km v Bosně a Hercegovině, současně můžete navštívit poutní místo Međugorje a vodopády Kravice.
- Split – cca 50 km
- Dubrovnik – cca 160 km, cestou můžete navštívit městečko Ston.

Užitečné informace a odkazy

Letovisko Baška Voda je moderní letovisko se širokým spektrem služeb. Je zde ambulance, lékárna, banka, pošta, směnárna. V centru letoviska se nachází spousta obchodů, restaurací, barů a prodejen suvenýrů. V provozu je také velká tržnice, která nabízí velký výběr čerstvé zeleniny, ovoce a ryb.